תכנית חברותו לכלי נשיפה בבית הספר היסודי קורצ’אק

תכנית כלי הנשיפה נוסדה בשנת 2005 כשיתוף פעולה בין קונסרבטוריון הסדנה לבין תכנית חברותו שבבית הספר קורצ’אק בגבעה הצרפתית בירושלים. התוכנית הוקמה במטרה להפוך את החינוך המוזיקלי לחלק אינטגרלי מתכנית הלימודים שמציע בית הספר, ולהעניק את המתנה שהיא המוזיקה גם לתלמידים שלאו דווקא היו יכולים לקבל הזדמנות שכזו. אנו מאמינים כי החשיפה לאומנויות ולמוזיקה מעניקה רווח עצום לתלמידים ומעלה מאוד את רמת החינוך הכללית. הנגינה בכלי תורמת לשיפור הריכוז, הביטוי הרגשי, הקוגניציה, המשמעת העצמית, הקואורדינציה, הקשב והסבלנות של הילד. לצורך מטרות אלה, כל ילד בתכנית חברותו מלווה באופן אישי וצמוד על ידי בקי טיילור, רכזת התכנית, ושגית מזוז, ראש מחלקת כלי הנשיפה של קונסרבטוריון הסדנה.

בכל שנה פותחת התכנית את שעריה בפני 200 ילדים המגיעים מרקעים תרבותיים וחברתיים-כלכליים שונים. אנו עושים מאמצים רבים להגיע לתלמידים נצרכים, כולל ילדים בסיכון ותלמידים מן הקהילה האתיופית.

כיצד עובדת התכנית?

כיתות ב’ – ג’
כל תלמידי כיתות ב’ וג’ בתכנית חברותו שבבית הספר קורצ’אק נחשפים לראשונה ללימודים מוזיקליים בשיעורים קבוצתיים עם אחד מן הנושאים הבאים: נגינת חלילית, נגינת קסילופון או לימוד שירה עברית.

כיתה ד’
בתחילת שנת הלימודים צופים תלמידי כיתה ד’ בקורצ’אק בפרזנטציה של מורי הסדנה המציגה את מגוון כלי הנשיפה וההקשה אותם מציעה התכנית. לאחר הפרזנטציה, כל תלמיד המעוניין ללמוד כלי נגינה מגיע לפגישה אישית עם שגית מזוז, ראש התכנית, בה היא עוזרת לכל ילד וילדה למצוא את המסלול הנכון ביותר עבורו – הכלי והמורה המתאימים לו ביותר. במהלך השנה משתתפים תלמידי התכנית בשתי פעילויות מוזיקליות:
– שיעורי נגינה פרטניים
– חזרת תזמורת שבועית הפועלת בניצוחו של אלכס גוברניק, מנצח ומורה בכיר לכלי נשיפה ממתכת בקונסרבטוריון הסדנה

כיתות ה’ – ו’
תלמידים הממשיכים את לימודי הכלי מצטרפים לתזמורת הבוגרת של בית הספר קורצ’אק בניצוחו של אלכס גוברניק. תלמידים המעוניינים להמשיך את לימודיהם המוזיקליים ומציגים את הכישורים הנדרשים, מקבלים הדרכה נוספת בקונסרבטוריון ואף מצטרפים לתזמורת כלי הנשיפה של הקונסרבטוריון בניצוחה של שגית מזוז.

קונצרטים שנתיים חגיגיים

בכל שנה לקראת האביב מתקיים קונצרט חגיגי על במת ימק”א היפהפייה בירושלים, בו כל הרכבי ותזמורות תכנית חברותו זוכים להופיע בפני קהל מפרגן של מורים, משפחה וחברים.
בנוסף, בסוף כל שנה מופיעות תזמורות חברותו בקונצרט סוף השנה החגיגי של מחלקת כלי הנשיפה בקונסרבטוריון הסדנה, המתקיים באולם וייז שבגבעת רם.

תזמורת חברותו על במת אולם ימק”א, קונצרט אביב

ומה הלאה? בוגרי תכנית חברותו

לאחר סיום לימודיהם בביה”ס קורצ’אק, נרשמים בוגרי תכנית חברותו לקונסרבטוריון באופן מלא בכדי להמשיך את לימודיהם המוזיקליים. הם מרוויחים בכך תכנית חינוכית מוזיקלית עשירה: שיעורים פרטניים עם מורה לנגינה; חניכה אישית; שיעורי תיאוריה ופיתוח שמיעה שבועיים; כיתת אמן חודשית; השתתפות בהרכבי מוזיקה קאמרית; תזמורת בית ספר ותזמורות הקונסרבטוריון; קונצרטים; השמעות אמצע וסוף שנה, ועוד.

הישגי התכנית

– בוגרי חברותו רבים הופכים את המוזיקה למרכז חייהם; אחרי בית ספר קורצ’אק, הם ממשיכים הלאה להירשם לתיכונים מוזיקליים. מספר גדל והולך של בוגרי התכנית ממשיכים גם ללימודי תארים מתקדמים באקדמיות המוזיקה של ישראל.
– בוגרי חברותו מתקבלים למוסדות מוזיקליים מובילים בישראל, כגון תזמורת הנוער הלאומית לכלי נשיפה והתזמורת הפילהרמונית הישראלית הצעירה.
– בוגרי חברותו משרתים בצבא כמוזיקאים מצטיינים או כנגנים בתזמורת צה”ל.
– שכבת הבוגרים של הקונסרבטוריון כוללת כל שנה ושנה בוגרי חברותו שהתחילו את התכנית בכיתה ב’ והשלימו אצלנו את לימודיהם בסוף כיתה יב’. את מסעם המוזיקלי הם מסכמים אצלנו בכיתה יב’ עם הגשה לבגרות בנגינה והעמדת רסיטל מוזיקלי חגיגי משלהם המסכם את מסעם המוזיקלי והאישי אצלנו.

 

הדר בן אהרון (טובה), בוגר תכנית חברותו וקונסרבטוריון הסדנה
לאחר לימודיו היסודיים בבית הספר קורצ’אק המשיך הדר ללימודי חטיבה ותיכון בתיכון האקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים. את שירותו הצבאי עשה הדר בתזמורת צה”ל, ומיד לאחר שחרורו החל ללמוד ניצוח באקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים. כיום מנצח הדר על תזמורות כלי נשיפה צעירות, ובכך הוא סוגר מעגל מרגש במיוחד – את ניצניו הראשונים של החינוך המוזיקלי, אותם קיבל הוא בחברותו, כעת מעניק הדר בעצמו לדור הבא של תלמידי כלי נשיפה צעירים.